W TRAKCIE OPRACOWANIA Data ostatniej modyfikacji: 15.03.2012
ARMOWAĆ SIĘ czas. ndk
Słowniki:
L (XVI), SWil, SW notują
SStp, SXVI, Kn, T, SJP nie notują
Najwcześniejsze poświadczenie: 1601-1620
Formy: bezok. armować się; ~ cz. ter. lp 2. os. armujesz się; 3. os. armuje się; lm 3. os. armują się; ~ cz. prze. lp m 3. os. armował się; lm mos 1. os. armowaliśmy się; 3. os. armowali się
Znaczenia:
»przygotowywać się do wojny, walki, zbroić się«: Turcy i Tatarowie armują się do nas z wielką potęgą. MasDiar 138. ARmowalismy się Iak doboiu ystaneli wszyku wsame południe. PoczOdlPam 14. Szwedzi tym czasem Armuią się kiedy się iuż wymoderowali idą ławą. PasPam 69. Prusacy się Armuią pytaią nas dokąd iedziemy. PasPam 75. Radzę armować się prętko i iako naymocniey. PisMów II 134-135. Przez 5 lat na Grekow armował się [Kserkses]. ChmielAteny II 581.
Przenośnie: Darmo się armuią [zwolennicy dziedzicznego tronu] aby byli przeciwko wolnemu każdego rozumieniu, przeciwko takiemu będzie Bog, ktory consilium pravorum dissipat. DanOstSwada V, 4. ◼ Może się armować niecnota aby iey nikt nic nie uczynił, bespieczna byc nie może. BirkNiedz 119. ◼ ONie niosęć ia woyny zadney tobie/ Co się tak palisz na mię y armuiesz. TwarSDaf 70. ◼ Chameleon [...] Przeciwko Węża iadowi się armuie, zdźbło pewne w szczupłym trzymaiąc pyseczku. ChmielAteny1755 I 473.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]
Autor: WM